EGO vs. Veszteség
Az átlagos trader a félelem és kapzsiság érzelmi spektrumát járja be nap mint nap. Kétségtelen, hogy a veszteségtől való félelem az egyik legriasztóbb a trading világban. Na de miért? Miért rettegsz te is a veszteségtől?
Tedd fel magadnak a kérdést: miért félek a veszteségtől? A válasz megtaláláshoz ássunk egy kicsit mélyebbre az emberi psziché és az ego működésében.
Mielőtt ezt megtennénk, nézzük, hogy a legtöbb kereskedő milyen válaszokat ad, amikor megkérdezem, hogy "te miért félsz a veszteségtől?":
- félek, hogy elveszítem mindenem
- félek, hogy mehetek vissza dolgozni
- félek, hogy nem leszek elég jó
- félek a kudarctól és a sikertelenségtől
- félek mások véleményétől
- félek...
Miért félsz a veszteségtől?
Ez csak a felszín. Miért fél valaki attól, hogy elveszíti mindenét vagy mehet vissza dolgozni? Azért, mert az énjét fals módon a magára húzott szerepekből eredezteti, amikkel kérdés nélkül azonosul. Ha jobban belegondolsz soha nem a veszteség dollár értéke az, ami zavar, hanem az amilyen jelentést adsz neki. A legtöbben azt érzik egy veszteséges trade után, hogy kevesebbek lettek, azaz az ego sérült, csökkent, jelentéktelenebbé vált. Ezért is nehéz a sorozatos veszteségeket elviselni, mert ha minden trade eredménye kihat az egodra és mindegyiknek azt a jelentést adod, hogy kevesebb vagy, akkor sosem fogod sikerre vinni a tradinget. És mi van akkor, ha tényleg kevesebb vagy?! A probléma itt kezdődik...
"Már megint nem volt igazam!"
A másik klasszikus ego hiba, amikor a veszteséges pozíció egyet jelent azzal, hogy "már megint nem volt igazam". Azaz az ego azt szeretné, ha mindig igazad lenne, mert azzal növeli az erejét. Miért akarod, hogy mindig igazad legyen???
Ezért ülnek olyan sokan hónapokat, akár éveket veszteséges pozíciókban, mert nem képesek lezárni és továbblépni. Ha éppen most benne ülsz egy veszteségben, tedd fel magadnak a kérdést: melyik a jobb, ülni még fél évet és minden áldott nap emészteni magad, hogy mikor jön már vissza nullába, vagy ma lezárni, továbblépni és a felszabadult tőkét további kereskedési lehetőségeket keresve felhasználni? Szerintem tudod a választ, de más a döntést agyból meghozni mint érzelemből. Akik folyamatosan kitartanak a vesztes pozik mellett, azok érzelemből kereskednek és képtelen szembenézni azzal, hogy "nem lett igazam...".
Az EGO csapdája
A sikertelen trader az ego csapdájában vergődik, nem lát át rajta, ezért a spirál folyamatosan lefelé húzza. Ha az alábbiakban magadra ismersz, akkor van még min dolgoznod:
- ülsz a veszteséges pozícióban és azt nézed folyamatosan, hogy egyre nagyobb a lebegő veszteség
- megbénít a veszteséges pozíció, nem tudsz újat nyitni tiszta fejjel
- ha egyhuzamban van 4-5 veszteséges kötésed, akkor napokig a piac felé sem nézel
- egy-egy veszteséges pozíció után ideges, feszült, ingerült vagy mindenkivel
- bukta után az asztalra csapsz és talán még hangosan káromkodsz is
- ha már nem is mersz beszélni róla a barátaidnak mert akkora kudarcnak éled meg
- ha van egy kis nyerő, azonnal lezárod és örülsz... egy ideig
- folyamatosan a számlaegyenleget sasolod ahelyett, hogy a pozíciókat menedzselnéd
- ha 2-3 havonta úgy érzed, hogy abba kellene hagynod ez egészet
- ha bosszúból akarod visszakeresni az előző veszteségeidet
Törd meg az EGO erejét!
Ha bármelyikben magadra ismersz, akkor érdemes még az alázatot gyakorolnod. Az egot azzal is meg tudod törni, ha gyakorlod, hogy nincs igazad és nem a történések kimeneteléből eredezteted az identitásodat. Ehhez adok néhány hétköznapi gyakorlatot, aminek semmi köze a kereskedéshez, de segít az ego dominanciáját megtörni.
- Legközelebb, amikor vitába keveredsz valakivel és úgy érzed, hogy "neked van igazad", ne akard meggyőzni, viseld el a "vereséget".
- Ha te előre tudtad, hogy valami meg fog történni, de az illető nem hallgatott rád, később ne mondd neki, hogy "bezzeg én megmondtam, látod hallgatnod kellett volna rám, mert én tudtam...".
- Ha valami a te érdemed, de a másik nem vette észre, ne hozd tudtára. Alázattal viseld el, hogy nem lettél kiemelve és elismerve.
- Ha tettél valami "nagyot", ne keresd és ne várd el az elismerést. Ne hajszold azt, hogy felmagasztaljanak.
- Ha sikerre vittél valamit, ne kérkedj vele, fogadd el és örülj neki.
- Ha valaki a te "tolladdal ékeskedik" ne szállj harcba az igazadért.
- Ne állj bosszút még akkor sem ha "jogosnak érzed".
Próbáld ki milyen így élni. Amikor az ego ismét felül akar kerekedni, ne tegyél semmit, ne reagálj, csak viseld el. Figyeld az érzéseid és vedd észre, hogyha nem állsz be a reaktív üzemmódba, akkor hamarosan elmúlik a diszkomfortos érzés.
Ha fenti gyakorlatok már nem okoznak problémát, akkor egyre közelebb vagy ahhoz az alázattal teli viselkedéshez, ami a sikeres kereskedéshez elengedhetetlen.