3x-os ETF - avagy hogyan veszik el a pénzed...
Mivel egyre népszerűbbek a 3x-os tőkeáttételt tartalmazó ETF-ek így fontosnak találtam megosztani Veletek ezen termékek kockázatát.
Az eddig nálam járt diákoktól és levelekből azt tapasztalom, hogy a befektetők nagy többségének fogalma sincs, mik a 3x-os tőkeáttételben rejlő kockázatok hosszútávon. Sőt a legrosszabb az egészben, hogy akik ajánlják ügyfeleknek, azok sincsenek vele tisztában. Tisztelet a kivételnek természetesen...
Ezt a homályt szeretném most helyretenni. Annál is inkább, mert a termékben rejlő kockázat nem ismerése szimplán annyit jelent, hogy garantáltan el fogod bukni a befektetésed egy részét!
Nézzük az alapokat először
- vannak ugyebár az ETF-ek, amik kvázi tőzsdén forgó befektetési alapok. Erről bővebben már írtam két cikket is régebben, amiket itt és itt olvashatsz.
- továbbá léteznek ezen ETF-ekhez kötött származtatott termékek, amik 2x-es, 3x-os tőkeáttétet tartalmaznak. Ennek veszélyeire egy korábbi cikkemben is felhívtam a figyelmet, de ennek ellenére tömegek esnek ugyanabban a hibába.
Az előző cikkekben megemlítettem a "shrinkelés" fogalmát, ami röviden annyit jelent, hogy miközben az alaptermék oldalazik, a hozzá kötött tőkeáttételes ETF konzisztensen esik. Nézzünk rá egy eklatáns példát két termék bemutatásával: XLF, FAZ.
XLF: pénzügyi szektor részvényeit magába foglaló befektetési alap
FAZ: ennek a 3x-os short verziója, vagyis ha az XLF esik 1%-ot, ennek emelkednie kell 3%-ot.
Ehhez képest álljon itt egy grafikon, ami összehasonlítja az XLF és FAZ relatív mozgását egy éves időtávon:
Összességében látszik, hogy az XLF 15%-ot emelkedett, eközben az FAZ 55%-ot esett. Ha 3x-os a tőkeáttét, akkor csak 45%-ot kellett volna esnie egy ilyen piacon, de mégsem így történt.
Összefoglalva:
- a 3x-os ETF-ek konzisztensen buknak egy oldalazó piacon, így garantáltan a számla ledarálásához vezetnek- kizárólag rövidtávú swing jellegű mozgások megjátszására alkalmasak (1-2 nap / hét)
- semmiképp nem jók több hónapos befektetés gyanánt!