Piaci indikátorok - III. rész
Folytatva a piaci indikátorok részt egy nagyon fontos indikátort szeretnék bemutatni neked. Kezdetben nem tulajdonítottam neki elég jelentőséget, amit a későbbiek során megbántam. Mint ahogy eddig is sokszor kihangsúlyoztam, ismét fontos megjegyezni, hogy pusztán egy indikátor jelzése alapján sosem hozok befektetési döntést.
Így van ez az alábbi indikátor esetében is. Ettől eltekintve örülök neki, hogy ez az indikátor egyike azoknak, amik gazdagítják a trading eszköztáramat, ugyanis nagyon hasznos, de ezt majd látni fogod te is.
McClellan Oscillator és Summation Index
Kétféle McClellan indikátor létezik. Az Oscillator és a Summation Index. Mindkettő az előző cikkben tárgyalt A/D line indikátorra épül, abból származtatják. Először vizsgáljuk meg az Oscillator-t.
Oscillator
Az értéke = Az A/D 19 napos EMA - A/D 39 napos EMA. Érthetőbben az emelkedő és csökkenő részvények különbségének (A/D) 19 napos exponenciális mozgó átlagából kivonjuk az emelkedő és csökkenő részvények különbségének (A/D) 39 napos mozgóátlagát. Így jön létre az oszcillátor. Amikor a 19 EMA a 39 EMA fölé kerül, azt jelzi, hogy az emelkedő papírok erősödésben vannak. Ennek megfelelően ha a 19 EMA beesik a 39 EMA alá, akkor gyengülés tapasztalható. Momentum indikátorként az A/D statisztikai pozitív vagy negatív változásait kívánja előrejelezni ahhoz, hogy a piacra való belépést jobban lehessen időzíteni. Oszcillátorként létezik egy túlvett és túladott állapot, ami általában +100 és -100 értékeknél alakúl ki. Természetesen pusztán ezekre az értékekre hagyatkozva még nem döntenék a piacra való be vagy kiszállás mellett. Az alábbi példa bemutatja az NYSE A/D vonalának 19 és 39 napos exponenciális mozgó átlagát és az abból számolt oszcillátor értéket.
Jól látszik, hogy ahogy a 19 és 39 napos EMA keresztezte egymást, az oszcillátoron is vételi vagy eladási jel látszott. A többség úgy tartja, hogy akkor van vételi jel, ha a csökkenő oszcillátor emelkedésnek indul és áttöri a 0 vonalat. Eladási jel pedig akkor, ha az emelkedő oszcillátor esésnek indul és szintén áttöri a 0 vonalat. Én óvatos vagyok az ilyen "jelekkel", önmagában ez alapján nem hozok kereskedési döntést, mert égettem már meg magam ilyen téren még a tapasztalatlan időszakomban.
Summation Index
A McClellan Oscillatorból származtatják az index értékét. Azt követi, hogy az Oscillator napi emelkedése, szummája mekkora volt. Érdemes tudni a kalkuláció módját, ezért azt nézzük meg azt is.
5%Trend = A/D line 39 EMA
10%Trend = A/D line 19 EMA
Általában 0 és 2000 között oszcillál az index. A Summation Index szimplán egy hosszabb távú verziója az Oscillator-nak. Miközben az Oscillator rövid, középtávú tradingre alkalmas, addig a Summation Index hosszabb távon használható. Alkalmasabb a nagyobb piaci trend fordulók meghatározásához.
Az alábbi ábrán a 2002-es bull market kezdetét jelző emelkedést láthatjuk.
Ezek után lássunk egy olyan chartot, ami a mai piaci helyzet McClellan Oscillator-át (NYSE) és Summation Index-ét tartalmazza.
A következő cikkben a TIKI, TICK, TRIN és Bullish Percent indikátorokkal fogunk megismerkedni.