Forex kereskedés ESMA után...
A 2018.08.01-én életbe lépett ESMA szabályozás drasztikusan csökkentette Európában az FX és CFD kereskedés tőkeáttétjét. Sokan fogják a fejüket és nem tudják merre tovább. Nézzünk egy megoldást a problémára.
ESMA előtt alapvetően két dolog vonzotta a kereskedőket az FX és CFD világba: alacsony számlanyitási limit és magas tőkeáttét. Ebből a magas tőkeáttét kiesett a képletből, hiszen a szabályozás életbe lépését követően jelentősen csökkent a maximálisan felvehető tőkeáttét mértéke.
Európai FX és CFD brókerek ESMA utáni tőkeáttétje:
- major devizapárok - 1:30
- minor devizapárok - 1:20
- árutermékek, indexek - 1:10
- részvények - 1:5
- kriptó - 1:2
Ez nagyon durva változás az eddigi 100-200-as áttétekhez képest. A magas tőkeáttét kétélű fegyver, sokat is lehet vele keresni de nagyon gyorsan el is veszíteni mindent. A kispénzű kereskedőket régen nagyon vonzotta a magas áttét, de sajnos ezek a próbálkozások többnyire totális kudarccal zárultak.
A hozzám érkező levelekből is látom, hogy sokan gondolkodnak hogyan tovább és a tájékozottabbak fejében azonnal felmerül a határidős (opciós) devizakereskedés gondolata. Ezért most vizsgáljuk meg, hogy mennyire lehet alternatívája a spot FX kereskedésnek a határidős FX kereskedés.
Spot vs. határidős FX piac
A szabályozott piaci, határidős devizakereskedés tőkeáttétje ESMA előtt mindig jóval alacsonyabb volt mint a spot társaiké, így a tömegeket mindig a spot (OTC) piac vonzotta. ESMA óta a két termékkör tőkeáttétje nagyon hasonló. Nézzük meg példaként a legnagyobb major devizapárt az EURUSD-t.
ESMA óta az FX brókereknél ennek a párnak a tőkeáttétje 1:30. Azaz 30x akkora pozíciót nyithatsz, mint amennyi pénzed van, vagy másképp fogalmazva kb 3.3% a letéti követelményed.
Nézzük ennek a határidős változatát, ami /6E névre hallgat és a Globex határidős tőzsdén köthető (pl. Interactive Brokers-en). Azt tudni kell, hogy a határidős termékeknél kontraktusokat lehet kötni, amelynek fix a mérete. Egy kontraktus /6E mérete 125.000, ami egyenlő 1.25 lot FX spot pozícióval. Tehát ha vásárolsz 1 kontraktus /6E-t az ugyanaz mintha vásárolnál 1.25 lot EUR/USD-t.
Ha megnézzük az Interactive Brokers jelenlegi FX margin követelményeit, akkor azt látjuk, hogy 1 kontraktus /6E pozi megnyitásához 6.929 USD-re letétre van szükség. Na de honnan tudjuk, hogy ez mekkora tőkeáttét? Onnan, hogy 1 kontraktus mérete 125.000 azaz 125.000 * EURUSD árfolyam, ami jelenleg 1.15 = 143.750 USD. Tehát a tőkeáttét mértéke 143.750 / 6.929 = 20.74x.
Így kimondhatjuk, hogy a határidős EURUSD tőkeáttétje 1:20, ezzel szemben a spot 1:30, ami nem jelentős különbség, főleg ha figyelembe vesszük a határidős devizakereskedés előnyeit is.
Ha nem akarsz ekkorát kockáztatni
Nyilván sokak fejében felmerülhet, hogy "de én nem akarok 1 pozira feltenni közel 7.000 USD letétet". Ezekre az esetekre jó megoldás lehet adott határidős pár mini változata. Pl. a fenti /6E mini terméke a /M6E, ami pontosan a tizede a nagy testvérének. így a kontraktus mérete is csak 12.500 és a letéti követelmény is csak 693 USD.
Tudom, hogy eddig sokan azért nem fordultak a határidős FX piac felé, mert túl magas volt a margin követelménye a standard termékeknek. Erre adhat megoldás a fent említett mini változat, ami sajnos nem minden devizapár esetén áll rendelkezésre, de a nagyoknál megtalálhatók.
Határidős FX piac előnyei
A határidős FX piacnak számos előnye van a hagyományos spot piaccal szemben.
Nézzük az előnyöket:
- szabályozott piac,
- szabályozott piaci szereplők (pl. Interactive Brokers),
- általában magas számlabiztosítás (pl. IB),
- nincs se stop vadászat, se ellened kötés.
Azok számára mindenképp javaslom a határidős piaci kereskedést, akik komolyan gondolják és szeretnének egy "biztonságosabb" környezetben, alacsonyabb partnerkockázat mellett kereskedni, mint a spot FX piac.
Sokan eddig azért nem nyitottak számlát az IB-nél, mert túl magas (10.000 USD) volt a számlanyitási limit. Azonban szerencsére ez is változott és margin számlát már 2.000 USD-től lehet nyitni.
Határidős opciós devizakereskedés
Az igazi hab a tortán az, ha pl. a /6E esetén a kereskedésed kombinálod opciós stratégiákkal is. Ennek nem csak stratégiai, de pszichológiai előnyei is vannak a hagyományos kereskedéshez képest. Ennek részleteiről a következő cikkben fogok írni.